Moda na duże okulary z lat 70. o charakterystycznym kształcie i zróżnicowanej kolorystyce trwa nieprzerwanie już od kilku sezonów. Są to oczywiście okulary przeciwsłoneczne „muchy”, których wyróżniającą cechą jest przede wszystkim ich wielkość. Takie okulary zakrywają znaczną część twarzy, dzięki czemu mogą pełnić rolę maskującą, choć znacznie częściej są po prostu stylowym dodatkiem, pasującym praktycznie do każdego stylu życia czy ubioru.

„Muchy” występują obecnie w wielu wariantach kształtów i kolorów. Do bardziej klasycznych należą z pewnością owalne ramki w czerni lub brązie z ciemnymi plastikowymi szkłami. Wśród oryginalnych propozycji znajdziemy natomiast m.in. okulary białe oraz kolorowe (zarówno w żywych, jak i pastelowych odcieniach), dwubarwne, w szylkretowe czy kwiatowe wzory, ze zdobionymi zausznikami, połyskującymi cyrkoniami, barwnymi szkłami itp. Niektóre z nich mają nietypowy, nieco kanciasty kształt. Ze względu na niezmienną popularność tego rodzaju okularów, dostępnych modeli jest naprawdę bardzo dużo, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do każdego stroju. Jak twierdzą styliści, każde z nich mogą dodać nam pewności siebie, wdzięku, elegancji i ponadczasowego szyku. Trzeba jednak pamiętać, że tak duże okulary nie będą pasować do małych i drobnych twarzy. Dlatego też powinniśmy dobierać je z rozwagą, żeby nie stworzyć zbyt rzucającego się w oczy efektu.

Okulary „muchy” występują tylko w formie oprawek przeciwsłonecznych bez korekcji. Montaż szkieł korekcyjnych jest w nich niemożliwy ze względu na wielkość ramek – tak dużych soczewek nie znajdziemy bowiem na rynku optycznym. Jeśli więc szukamy okularów przeciwsłonecznych w tym typie, a mamy dość dużą wadę wzroku, najlepiej będzie zdecydować się na soczewki kontaktowe noszone pod okularami i nie ograniczające w żaden sposób widzenia. Jeśli zaś szukamy równie dużych i wyrazistych ramek do noszenia okularów korekcyjnych w domu lub innym miejscu, w którym nie musimy chronić oczu przed słońcem, możemy zdecydować się na równie modne oprawki kujonki (nerdy), kocie lub oprawki plastikowe w bardziej klasycznym, prostokątnym kształcie.