Oprawki damskieOprawki okularowe mogą tworzyć określony styl na równi ze wszystkimi innymi dodatkami czy biżuterią. Dzięki różnorodności modeli, dostępnych w salonach optycznych, każda pani znajdzie odpowiednią parę dla siebie, niezależnie od tego, czy ceni sobie ponadczasową klasykę, czy też chciałaby, żeby okulary pełniły funkcję ozdobną.

Oprawki damskie mogą być wykonane z różnych materiałów. Decyzja może paść na okulary w oprawkach metalowych, zabudowane ramką całkowicie lub do połowy (tzw. oprawki „pod żyłkę”). Popularne i doceniane przez coraz większe grono kobiet są oprawki tytanowe – swój sukces zawdzięczają temu, że są bardzo lekkie, a jednocześnie wytrzymałe, dlatego mogą z powodzeniem służyć przez długie lata, nie wykazując większych śladów zużycia. Bardzo delikatne i eleganckie są oprawki bezramkowe („patentki”), w których szkła utrzymywane są na niewielkich śrubkach (nie mogą być jednak stosowane przy dużych wadach wzroku i szklanych soczewkach). Kolejną możliwością wyboru są oprawki plastikowe: w klasycznym, prostokątnym kształcie, zaokrąglone, kocie (motyle) lub w stylu retro. Dostępne w różnych wzorach i kolorach (choć zdecydowanie najpopularniejsza jest czerń i brąz oraz wzór w panterkę), są przede wszystkim bardziej widoczne i stanowią ciekawy dodatek do ubioru.

Aby wybrać oprawki, w których będziemy dobrze wyglądać, trzeba się czasem bardzo natrudzić. Konieczny może okazać się spacer po mieście, połączony z odwiedzinami wszystkich salonów optycznych, jakie spotkamy na swojej drodze. Są oczywiście panie, których twarz (o kształcie owalnym) jest stworzona do okularów – niemal wszystkie oprawki wyglądają na nich atrakcyjnie. Niestety, zdecydowana większość kobiet ma problem z doborem właściwych oprawek i dopiero po przymierzeniu wielu par odnajduje te odpowiednie. Dlatego warto określić na początek, w jakich oprawkach będziemy dobrze się czuły, które z nich podkreślą naszą osobowość, będą pasować do ubioru i stylu życia. Kobiety z temperamentem, lubiące zdecydowane dodatki, z pewnością zdecydują się na oprawki plastikowe lub metalowe w żywych, przyciągających wzrok kolorach i oryginalnych zdobieniach. Dla pań, które chcą, żeby okulary pełniły rolę biżuterii, można polecić modele o zausznikach zdobionych kwiatowymi lub ażurowymi wzorami czy cyrkoniami, a także oprawki złote lub srebrne. Kobietom stawiających na klasykę spodobają się zapewne proste metalowe oprawki o prostokątnym lub lekko zaokrąglonym kształcie, pełne lub „pod żyłkę”. Z kolei dla skromnych i delikatnych pań warto polecić wspomniane już patentki, które są niemal niewidoczne na twarzy, co dla wielu kobiet jest bardzo pożądanym efektem. Pamiętajmy przy tym, żeby nie kierować się samą modą, lecz przede wszystkim naszym samopoczuciem w danych oprawkach – tylko wtedy będzie się je nam dobrze nosiło.