Oprawki dziecięceCoraz więcej dzieci ma dziś problemy ze wzrokiem. Przyczyny mogą być różne: wady wrodzone, urazy, a także zbyt duża ilość czasu spędzanego przed komputerem i telewizorem. Dlatego też wiele maluchów jest zmuszonych do chodzenia w okularach. Na szczęście salony optyczne oferują nam piękne barwne oprawki, przeznaczone specjalnie dla najmłodszych.

Oprawki dla dzieci występują w wielu kształtach i kolorach. Możemy zdecydować się na oprawki metalowe, z plastiku lub specjalnych elastycznych tworzyw, wyginających się bez ryzyka pęknięcia czy innych uszkodzeń. Te ostatnie mogą okazać się dobrym wyborem zwłaszcza w przypadku małych dzieci, ponieważ są bardzo odporne na urazy mechaniczne. Jeśli zależy nam również na trwałości szkieł, wybierzmy te z trivexu lub poliwęglanu.

Wybór oprawek zależy przede wszystkim od gustu rodziców oraz ewentualnych preferencji dziecka – szczególnie w przypadku starszych pociech. Warto zdecydować się na kupno modeli w żywych kolorach lub ciekawych wzorach, które spodobają się dziecku i będą ładnie wyglądać na małej twarzyczce. Nie lekceważmy gustu naszych maluchów – jeśli oprawka nie będzie się im podobać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą chciały jej nosić.

Wybierając oprawki dla dziecka, zwróćmy uwagę na ich wygodę i komfort używania. Lepsze będą nieco większe okulary, minimalizujące możliwość spoglądania nad lub pod ramkami np. podczas pochylania głowy. Takie oprawki będą też służyć dziecku przez dłuższy czas, nie powodując konieczności zmiany okularów wraz z jego wzrostem. Będzie mu wygodniej w nich pisać, czytać czy oglądać bajki. Okulary muszą być też dobrze dopasowane do głowy malucha – nie powinny uwierać przy skroni czy za uszami ani zsuwać się z nosa. Jeśli cokolwiek takiego się zdarzy, zgłośmy się do optyka w celu poprawienia oprawek.

W salonach optycznych znajdziemy oprawki dziecięce w różnych cenach – są propozycje nawet za 20 zł, choć jeśli chcemy zasponsorować naszym maluchom produkty znanych marek, jak np. Fisher Price, Mira Flex czy Ray Ban, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze droższe oprawki są ładniejsze – czasem można znaleźć naprawdę ciekawe modele za niewielkie pieniądze.